حقوق

یکشنبه, 17 بهمن 1395 ساعت 11:27

کدام دادگاه صالح به رسیدگی درخواست اهدای جنین است؟

(4 رای‌ها)
کدام دادگاه صالح به رسیدگی درخواست اهدای جنین است؟ - 5.0 out of 5 based on 4 votes

صلاحیت دادگاه محل اقامت متقاضی برای رسیدگی به درخواست اهدای جنین به تأیید هیأت عمومی وحدت رویه دیوان عالی کشور رسید.

به گزارش پایگاه حقوقی از اداره روابط عمومی و تشریفات دیوان عالی کشور ، در تاریخ سه شنبه 1395/10/14جلسه هیأت عمومی دیوان عالی کشور به ریاست حجت الاسلام کریمی رئیس دیوان عالی کشور و با حضور حجت الاسلام مرتضوی مقدم، معاون محترم دادستان کل کشور و رؤسا ، مستشاران و اعضای معاون شعب حقوقی و کیفری دیوان عالی کشور تشکیل شد و در این جلسه پرونده درخواست وحدت رویه قضایی به شماره 39/95 مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.

خلاصه جریان پرونده:

شخصی به همراه همسرش در دادگستری شهرستان کرج به طرفیت بخش ناباروری بیمارستان خاتم الانبیاء به خواسته صدور حکم بر اهدای جنین اقامه دعوی کرده و شعبه نهم دادگاه عمومی به اعتبار محل اقامت خوانده دعوی قرار عدم صلاحیت به شایستگی دادگاه‌های دادگستری شهرستان تهران صادر کرده و شعبه 244 دادگاه عمومی خانواده تهران به موجب دادنامه صادره و استدلال به عمل آمده دادگاه محل اقامت زوجین را  صالح به رسیدگی دانسته و با حدوث اختلاف پرونده به دیوان عالی کشور ارسال می شود.

 در ادامه مراحل رسیدگی به پرونده شعبه اول دیوان عالی کشور طی دادنامه صادره با استناد به مفاد ماده 2 قانون نحوه اهدای جنین به زوجین نابارور مصوب 1382/04/29 ، طرح مورد را برای احراز صلاحیت اخلاقی و سلامت جسمی و روحی زوجین تلقی کرده که نیاز به تقدیم دادخواست و تعیین خوانده ندارد. لذا قرار صادره از دادگاه عمومی تهران را موجه دانسته و با نقض قرار صادره از دادگاه عمومی کرج حل اختلاف نموده است.

اما در پرونده مشابه با حدوث اختلاف بین دو دادگاه صدرالذکر شعبه پنجم دیوان عالی کشور با این استدلال که دعوی زوجین به طرفیت مرکز تخصصی درمان ناباروری در تهران تقدیم شده به استناد ماده 11 قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور مدنی ، دادگاه عمومی تهران را  صالح به رسیدگی تشخیص داده و حل اختلاف نموده است.

نتیجه پرونده:

هیأت عمومی دیوان عالی کشور پس از قرائت گزارش پرونده توسط حجت الاسلام مختاری، معاون محترم قضایی دیوان عالی کشور و استماع اظهار نظر موافقین هر یک از آراء مطروحه و تحلیل و بررسی مواد قانونی مرتبط با موضوع و پیشینه قانونی، به اتفاق آراء رأی صادره از سوی شعبه اول دیوان عالی کشور را مبنی بر صلاحیت دادگاه خانواده محل اقامت متقاضی برای رسیدگی به درخواست اهداء جنین منطبق با موازین قانونی تشخیص داده است.

نظرات (0)

There are no comments posted here yet

نظر خود را اضافه کنید.

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

      

All rights reserved 2017 ©  Mortezashokrizadeh

IRAN , TEHRAN 3:30  |  Legal base,  Islamic Republic of Iran

ایران ، تهران |  هرگونه کپی برداری  تنها با ذکر منبع و  لینک به این سایت مجاز است

Please publish modules in offcanvas position.