حقوق

پرسش و پاسخ های حقوق جزا

پرسش و پاسخ های حقوق جزا (11)

اگر در خارج ایران کشف حجاب کنم یا مشروب بخورم، وقتی برگردم ایران مجازات می شوم ؟ - 5.0 out of 5 based on 1 review
اگر در خارج ایران کشف حجاب کنم یا مشروب بخورم، وقتی برگردم ایران مجازات می شوم ؟ مستند به ماده 7 قانون مجازات، اگر هر یک از اتباع ایران در خارج از کشور مرتکب جرمی شوند در صورتی که در ایران یافت و یا به ایران اعاده گردند طبق قوانین ایران محاکمه و مجازات می شوند.
دریافت ربا ( سود پول ) از خارجی ها مجاز است؟ - 5.0 out of 5 based on 1 review
دریافت ربا ( سود پول ) از خارجی ها مجاز است؟ ربا در اسلام و در قانون منع شده و مجازات دارد، اما طبق نظریه 9348 مورخه 24/10/1366 شورای نگهبان، دریافت بهره و خسارات تاخیر تادیه از دولت ها، موسسات، شرکت ها و اشخاص خارجی که بر حسب مبانی عقیدتی خود دریافت آن را ممنوع نمی دانند شرعا مجاز است. لذا مطالبه وصول این گونه وجوه، مغایر با قانون اساسی نیست و اصول 43 و 49 قانون اساسی شامل این مورد نمی باشد.
دوچرخه یا موتور سواری زنان جرم است؟ - 5.0 out of 5 based on 1 review
دوچرخه یا موتور سواری زنان جرم است؟ قانون مجازات اسلامی به صراحت در این مورد حکمی ندارد. و در مقررات دیگر هم نص صریحی مبنی بر جرم بودن عمل مذکور دیده نمی شود، لذا طبق ماده 2 قانون مجازات و ماده 4 دادرسی کیفری و اصل برائت و تفسیر به نفع متهم، نمی توان عمل مذکور را جرم محسوب کرد. بدیهی است در صورت لزوم مجوز های لازمه برای استفاده از آن وسیله باید اخذ شود.
اگه عکسم و بدون حجاب رو پروفایلم بذارم مجازات داره؟ - 5.0 out of 5 based on 1 review
اگه عکسم و بدون حجاب رو پروفایلم بذارم مجازات داره؟ باید دید منظور از با حجاب، بد حجاب و بی حجاب چیست. مجازات شخص بی حجاب با بد حجاب متفاوت است، و اگر عکسی بد حجاب یا بی حجاب در پروفایل تلگرام، اینستاگرام، فیسبوک یا هر سایت دیگری منتشر کنید، جرم محسوب شده و حسب مورد طبق مقررات مربوطه مجازات اعمال می شود. مگر آنکه دسترسی به آن عکس برای عموم مطلقا بسته باشد.
تنبیه کودکان توسط خانواده یا معلم جرم است؟ - 5.0 out of 5 based on 3 reviews
تنبیه کودکان توسط خانواده یا معلم جرم است؟ مستند به بند  ت ماده 158 قانون مجازات اسلامی ، اقدامات والدین و اولیای قانونی و سرپرستان صغار و مجانین که به منظور تادیب یا حفاظت آن ها انجام می شود، اگر در حدود متعارف و حدود شرعی و قانونی تادیب و محافظت آنها باشد مشکلی ندارد. این حق فقط مخصوص اشخاص مذکور است و معلم این اختیار را ندارد.
هک تلگرام یا اینستاگرام جرم است؟ - 5.0 out of 5 based on 1 review
هک تلگرام یا اینستاگرام جرم است؟ بله هک حتی اگر توسط همسر یا نزدیک ترین افراد هم انجام شود جرم محسوب شده و مجازات دارد. ضمنا یاد آور می شویم که تبیلغاتی مانند هک تلگرام و ... معمولا پایه و اساسی ندارد و بهتر است به این تبلیغات دروغین توجه ای نداشته باشید. خواهشمندیم این افراد کلاهبردار را به پلیس یا مقامات قضایی معرفی کنید تا جلوی اعمال مجرمانه آنان گرفته شود.
مجازات خیانت زن به شوهر یا شوهر به زن چیست؟ - 5.0 out of 5 based on 1 review
مجازات خیانت زن به شوهر یا شوهر به زن چیست؟   خیانت مصادیق مختلفی دارد و نمی توان حکم کلی داد، اما اگر منظور از خیانت رابطه نامشروع جنسی همسر است، باید به ماده 225 قانون مجازات رجوع کرد که عنوان می دارد حد زنا برای زانی محصن و زانیه محصنه، رجم است. و تحت شرایطی هم بجای رجم حکم اعدام صادر می شود.مجازات عمل مذکور در شرایط مختلف کاملا متفاوت است و جهت تعیین مجازات معیار های مختلفی را باید در نظر گرفت.
آیا توهین به پیامبر یا ائمه جرم است ؟ - 5.0 out of 5 based on 2 reviews
آیا توهین به پیامبر یا ائمه جرم است ؟   مستند به ماده 262 قانون مجازات اسلامی، دشنام یا قذف پیامبر اعظم (ص) و یا هر یک از انبیای عظام الهی (( ساب نبی )) محسوب شده و حکم مجرم اعدام است. همچنین طبق تبصره ماده مذکور دشنام یا قذف هر یک از ائمه معصومین (ع) و یا حضرت فاطمه زهرا (س) در حکم سب نبی است.
اگر مشروب را تا حدی بخوریم که مست نشویم باز هم مجازات دارد؟ - 5.0 out of 5 based on 2 reviews
اگر مشروب را تا حدی بخوریم که مست نشویم باز هم مجازات دارد؟ مستند به ماده 264 قانون مجازات، مصرف مسکر اگر به گونه ای باشد که آن را ازمسکر بودن خارج نکند حتی اگر مست نکند باز هم مجازات دارد و طبق تبصره ماده مذکور خوردن فقاع ( آبجو مسکر) هم موجب مجازات است حتی اگر مستی نیاورد. یاد آور می شود مستند به ماده 265 قانون فوق الذکرحد مصرف مسکر هشتاد ضربه شلاق است.
اگر کسی 2 نفر را برای انجام عمل نامشروع جنسی آشنا کند مجرم است؟ - 5.0 out of 5 based on 3 reviews
عنوان سوال :  اگر کسی 2 نفر را برای انجام عمل نامشروع جنسی آشنا کند مجرم است؟   پاسخ : اگر هدف شخص رابط از به هم رساندن این 2 نفر انجام زنا یا لواط باشد و عمل مذکور بین آن 2 نفر انجام شده باشد، در این صورت  شخص رابط قواد شناخته شده و مستند به مواد 242 و 243 قانون مجازات به 75 ضربه شلاق محکوم می شود.   کد کارشناس پاسخ دهنده : 73 شماره سوال :  956003 تاریخ پاسخ  :  1395/07/15
آیا همراه بودن دختر و پسر نامحرم جرم است ؟ - 5.0 out of 5 based on 2 reviews
عنوان سوال :  آیا همراه بودن دختر و پسر نامحرم جرم است ؟   پاسخ : به صرف همراه بودن جرم نیست، و به فرض اگر جرائم منافی عفت انجام شود، طبق ماده 102 قانون آیین دادرسی کیفری جز در موارد خاص قابل پیگیری نیست، حتی قانونگذار در تبصره یک ماده می گوید : در جرایم منافی عفت، هرگاه شاکی وجود نداشته باشد و متهم بدوا قصد اقرار داشته باشد، قاضی وی را توصیه به پوشاندن جرم و عدم اقرار می کند.   کد کارشناس پاسخ دهنده : 71 شماره سوال :  956001 تاریخ پاسخ  :  1395/05/30
ارسال پرسش جدید

- افراد خبره پاسخ سوال شما را می دهند تا بدلیل نداشتن علم و اطلاع کافی از قانون حقوقتان پایمال نشود.
- قبل از ارسال سوال جدید حتما آن را جستجو کنید

      

All rights reserved 2017 ©  Mortezashokrizadeh

IRAN , TEHRAN 3:30  |  Legal base,  Islamic Republic of Iran

ایران ، تهران |  هرگونه کپی برداری  تنها با ذکر منبع و  لینک به این سایت مجاز است

Please publish modules in offcanvas position.